Elmari muusikauudised
Nädal 52

Kalle Sepp ja Mikk Tammepõld

FOTO: Maris Savik

Toome teieni raadio Elmar 52. nädala muusikauudised. Aasta parima laulu tiitlile kandideerib üle 200 laulu, Kalle Sepp ja Mikk Tammepõld lähevad ühisele tuurile, Saaremaa punkrockbändil Monstercöuq ilmus esimene album ja Apollo avalikustas värske albumite müügitabeli.

Kalle Sepp ja Mikk Tammepõld lähevad ühisele tuurile

Kalle Sepp ja Mikk Tammepõld andsid 20. detsembril välja muusikavideo vendade Urbide palale «Õhtuvarjud». Veebruaris tuuritab duo erinevates Eesti paikades. «Lugu «Õhtuvarjud» on nii minu kui Miku jaoks üks väga eriline ning otsustasime selle «Ö» stuudios salvestada,» ütleb Kalle Sepp. Laulu originaalversioon «Homeward Bound» pärineb Paul Simoni sulest, Simon & Garfunkel salvestasid selle esmakordselt aastal 1966. «Kindlasti kuuleb seda pala ka meie veebruarikuisel kontserttuuril. Oleme Mikuga juba kaks aastat järjest veebruaris Eesti erinevates paikades kontserte andnud, kolmanda korraga saab kodumaa sõna otseses mõttes risti-rästi läbi käidud. Kontserdid väiksemates kohtades on alati väga südantsoojendavad ja vastuvõtt on olnud ääretult sõbralik,» lisab ta. Tuuriga jõutakse eriti põnevatesse paikadesse nagu näiteks Tohisoo mõis, Navi Seltsimaja, Viimsi Rannarahva Muuseum. Võrreldes eelmiste tuuridega on nad oma kontsertkava värskendanud ning oodata on muhedaid kontsertõhtuid nii rõõmsameelsete kui ka mõtlemapanevate palade saatel. Kontserttuur saab alguses 6. veebruaril Tohisoo mõisast.

Tuuri kuupäevad ja esinemispaigad:

 • 6.02 – Tohisoo mõis
 • 9.02 – Avinurme Kultuurikeskus
 • 10.02 – Illuka mõis
 • 12.02 – Navi Seltsimaja
 • 13.02 – Põlva Gümnaasium
 • 16.02 – Viimsi Rannarahva Muuseum
 • 17.02 – Rae Kultuurikeskus
 • 19.02 – Räpina Kultuurikeskus
 • 20.02 – Otepää Kultuurimaja
 • 24.02 – Are Huvikeskus (tasuta kontsert)
 • 27.02 – Tapa Kultuurikoda
   

Laura Junson & Erko Niit  avaldasid loo «Jõulud»

Laura Junsoni ja Erko Niidu uue jõuluhõngulise muusikapala tekstiread «Rahu ja vaikus meid leidnud on taas, linnud ei laula ja lumi on maas» on inspireeritud just Eesti ilusast ja idüllilisest talveilmast, iroonilisel kombel valget lumevaipa veel kahjuks loodus meile võimaldanud pole. Kuid õnneks hoolimata pilkast pimedusest, mis jõulutunde leidmisele eriti kaasa ei aita, on inimestes endis piisavalt mälestusi lugematutest valgetest jõuludest. Kellel siiski raskusi tekib, siis võib antud muusikapala saatel silmad sulgeda ja mõtted lendu lasta. Lugu esitavad Laura Junson ja Erko Niit.
 

Jõulunädalal valmis uus lugu ansamblil Miragolous

Lugu kannab pealkirja «Lumeootus». Uut jõululaulu kirjutama inspireeris autoreid jõuluaeg, kui lund ei ole ja seetõttu on laulusõnad ka väga aktuaalsed. Laulu sõnad kirjutas Kaia Luik. Ansamblil tavaliselt käibki töö nii, et Kaia saadab luuletuse, millele hiljem Ago Niglas lisab muusika. Luuletus oli algselt praegustest laulusõnadest pisut erinev, sest produktsiooni käigus, laulvuse huvides muudeti veidi sõnu.

Laulab Mirjam Jakovlev. Laulu muusika autor Ago Niglas ka Mirjam Jakovlev töötavad mõlemad muusikaõpetajatena Tallinnas Ristiku Põhikoolis.
 

Peter Phillips tuli Eestisse, et juhatada Händeli «Messiast» esimest korda elus

Voces Musicalese aastalõpukontserte 29. detsembril Tartu Pauluse ja 30. detsembril Tallinna Jaani kirikus juhatas maailma üks kõige tuntumaid vanamuusika dirigente Peter Phillips. Solistidena tegid kaasa Maria Listra ja Alvar Tiisler ning Inglise vokaalansambli Tallis Scholarsi liikmed Alexander Chance ja Guy Cutting. Voces Musicalese kunstilise nõustaja Risto Joosti sõnul oli see kontsert erakordne. «Hoolimata asjaolust, et Peter Phillips on  aastakümneid olnud seotud vanamuusika esitustraditsioonidega, juhatas ta Händeli «Messiast» esimest korda oma elus. Dirigent Peter Phillips on tunnustatud Inglise vokaalansambli Tallis Scholars kunstiline juht ja asutaja.  Pärast 2250 kontserti ja 60 ilmunud plaati on nad üheskoos saavutanud rohkem kui ükski teine kollektiiv. Ja kuigi ansambli esitusstandardeid on rohkesti kopeeritud, on Tallis Scholars endiselt oma ala absoluutses tipus. Esituse võimsusest andis tunnistust ka 50-liikmeline koori ja orkestri koosseis. Koor on kõrgetasemeliste kontsertide eest pälvinud mitmeid auhindu, sealhulgas Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia. Koori repertuaar hõlmab kogu lääne muusikalugu – ulatudes vanamuusikast nüüdisheliloojate ja sisaldab olulist osa maailma koorimuusika klassikast.
 

Ansambel Tugusung soovib kõigile pühadeks avada oma hing

Ansambel Tugusung lõpetab selle aasta uue singliga albumilt «Tee lahti oma hing». Kauamängiva nimilugu on salvestatud Tallinna Linnahallis, Walter Productions stuudios. Loo muusika on bändi ühislooming ning sõnade autor Ernst Enno. Tugusung soovib kõigile rahulikku pühadeaega ning ilusat aasta lõppu. Bändi koosseisu kuuluvad: vokaal, kitarr - Arles Kangus, basskitarr - Ove Ainsalu, trummid - Martti Muda.
 

Poekett Apollo avalikustas värske albumite müügitabeli

Selle esinumbriks on viiendat nädalat järjest Jaak Joala kogumikplaat «Arm mu ainus aare».

Jaak Joala (1950-2014) novembris ilmunud kogumikule «Arm mu ainus aare» on mahutatud lausa 29 laulu ning nende masterdajaks oli helilooja ja muusikaprodutsent Glen Pilvre. Plaadi koostaja Olavi Pihlamäe sõnul tutvustab albumile jõudnud laulude valik eri maade heliloojaid. «Eelmiste plaatide muusika valik on ühe või teise kindla suunitlusega. Siin ma võtsin sellise juhtmõtte, et laulud on tervest maailmast. Sellel kogumikul on eri rahvuste laule, siin on inglased, ameeriklased, hispaanlased, itaallased, prantslased, muidugi ka paar eestlaste laulu. Helikeel on esitatud nii, et kogu materjal sobib omavahel kokku ega hakka kuulajat häirima,» ütles ta helikandja esitlusel.

Apollo TOP 15-ne auväärsel teisel astmel asub uus tulija – 18. detsembril 60. sünnipäeva tähistanud laulukirjutaja ja muusikaprodutsent Mikk Targo, kolmikplaadiga «Mikk Targo 60 parimat laulu – 40 esitajat». Pronksmedali vääriliselt osteti Apollost jõulude eel Toomas Anni laulude kogumikku.
 

Saaremaa punkrockbändil Monstercöuq ilmus esimene album «Dankenstein»

Seni vaid EP-sid avaldanud Monstercöuqi uus 8-looline album on salvestatud, miksitud ja masterdatud Tallinna Linnahallis, Walter Productions stuudios Karl Kortsu ja Are Kanguse terava kõrva ja oskusliku käe all. Esimene esitluskontsert toimub 10. jaanuaril Tartu klubis Rock & Roll, kus teevad kaasa ka taasühinenud nu-punkbänd Puberteet ning Hepapriit. Album on saadaval Laseringi veebipoes ning populaarsematel striimingu- ja muusikaplatvormidel. Samuti on võimalik plaati ja kassetti tellida bändi Facebooki lehelt.
 

Aasta parima laulu tiitlile kandideerib üle 200 laulu

24. jaanuaril antakse välja Eesti Muusikaauhinnad 2020, mille nominendid ja võitjad selgitab kahes hääletusvoorus välja ligi 160-liikmeline muusikatööstuse ekspertidest koosnev žürii. Hääletuse läbiviimiseks kasutatakse veebipõhist programmi, mis koostab žüriiliikmete häälte põhjal parimate pingerea. Eesti Fonogrammitootjate Ühingu poolt kokku kutsutud žürii valib parimad ühtekokku 15 erinevas kategoorias. Žürii koosneb muusika erinevates valdkondades Eestis aktiivselt tegutsevatest inimestest. Kuigi žüriile hindamiseks on koostatud Eesti Fonogrammitootjate Ühingu poolt soovituslik nimekiri artistidest, kes on viimase aasta jooksul välja andnud singli, albumi või muusikavideo, siis on igal žüriiliikmel õigus lisada hääletussüsteemis igas kategoorias kuni kolm kandidaati, kes vastavad kandideerimise üldreeglitele. Aasta album, Aasta parim laul kategoorias võistleb üle 200 laulu, ning üle 200 muusikavideo konkureerib tiitlile Aasta muusikavideo. Danel Pandre rõhutas, et žürii liige ei tohi anda häält endaga seotud isikule, vaid peab valima enda hinnangul parima kandidaadi, hinnates kõiki kandidaate võrdsetel alustel. «Eesti muusikatööstus on küllaltki väike, mistõttu võib tekkida olukord, kus üks artist või produtsent on seotud mitme artistiga. Selleks, et mäng oleks üdini aus, oleme välistanud enda poolt hääletamise,» selgitas Pandre. Ta lisas, et žürii liige ei pea ilmtingimata andma häält ka kõikides kategooriates, vaid ainult neis, milles ta end tõesti eksperdina tunneb ning kandideerivaid albumeid hästi teab. Klassikalist muusikat hindab eraldiseisev žürii. Kes saab auhinna panuse eest eesti muusikasse, otsustavad Eesti Fonogrammitootjate Ühingu liikmed. Eesti Muusikaauhinnad 2020 toimub 24. jaanuaril Saku Suurhallis. Suurel muusikapeol astub üles üle 15 palavalt armastatud artisti ning õhtut juhib Trad.Attack!.

Tagasi üles